O WIB
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
FUNDUSZU POLSKIEJ NAUKI
Wirtualny Instytut Badawczy
DOFINANSOWANIE 472 500 000 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ 472 500 000 zł
Wirtualny Instytut Badawczy [WIB] to nowatorska w skali kraju formuła prowadzenia badań o wysokim potencjale zastosowań społeczno-gospodarczych. Obszarem badań WIB jest biotechnologia medyczna. Na wsparcie zespołów realizujących badania przeznaczono kwotę 450 mln zł.
Wirtualny Instytut Badawczy został zdefiniowany Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki (Dz. U. z dnia 6 maja 2019 r. poz. 823), natomiast zakres finansowania, jego wielkość i przeznaczenie oraz podmiot zarządzający określone zostały w Komunikatach Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Program Wirtualny Instytut Badawczy jest narzędziem dystrybucji środków Funduszu Polskiej Nauki. Jego celem jest finansowanie pracy wyselekcjonowanych, konkurencyjnych na poziomie międzynarodowym zespołów badawczych, prowadzących działalność naukową o wysokim potencjale zastosowań społeczno-gospodarczych, pod kierunkiem lidera o uznanym dorobku naukowym, której celem jest komercjalizacja jej wyników.
Program dopuszcza możliwość realizacji zadań zlokalizowanych w różnych jednostkach naukowych w Polsce.
Podmiotem zarządzającym Programem Wirtualny Instytut Badawczy dla obszaru biotechnologia medyczna jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z siedzibą we Wrocławiu.
Docelowo możliwe jest uruchomienie kolejnych edycji programu Wirtualny Instytut Badawczy w innych dziedzinach nauki, atrakcyjnych z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki.
Dokumenty związane z podstawami prawnymi funkcjonowania WIB oraz zasadami jego koordynacji można pobrać w zakładce DO POBRANIA.
WIB – BIOTECHNOLOGIA MEDYCZNA
Środki programu WIB w obszarze biotechnologia medyczna przeznaczane są na:
- finansowanie zespołów prowadzących działalność naukową w konkretnym obszarze badawczym (biotechnologia medyczna), której celem jest wypracowanie IP o wysokim potencjale komercjalizacyjnym,
- komercjalizację wyników pracy zespołów badawczych lub związanego z wynikami know-how.
Program daje możliwość sfinansowania do 100% kosztów realizacji Zadań badawczych i nie narzuca limitów finansowych co do wielkości budżetu poza dostępną alokacją programu.
Katalog kosztów kwalifikowalnych obejmuje między innymi:
- wynagrodzenia zespołu badawczego na bardzo wysokim poziomie,
- koszty wykorzystania infrastruktury badawczej, w tym koszty amortyzacji własnej aparatury,
- zakup materiałów, drobnych urządzeń, usług zewnętrznych niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia zaplanowanych badań,
- koszty zarządzania i administracji projektem w ramach kosztów bezpośrednich,
- naliczane ryczałtowo koszty pośrednie w wysokości 15%.
Zespół badawczy tworzy Lider, pozostali członkowie Personelu kluczowego, oraz Personel pomocniczy. Członkowie personelu kluczowego, w tym lider, mogą pochodzić z różnych jednostek naukowych, które na potrzeby złożenia wniosku i realizacji wspólnego zadania badawczego zawrą umowę konsorcjum. Personel kluczowy, w tym lider, podlegają kryteriom oceny dorobku naukowego, przebiegu kariery zawodowej, osiągnięć i doświadczenia w prowadzeniu i zarządzaniu badaniami naukowymi, kierowaniu zespołami badawczymi oraz współpracy z biznesem.
Proces wyłonienia zespołów badawczych przebiega następująco:
- ogłoszenie o konkursie, uruchomienie naboru (strona internetowa programu WIB)
- nabór wniosków, spotkania informacyjne, konsultacje
- zakończenie naboru, lista złożonych wniosków
- ocena formalna wniosków pod względem zgodności dokumentacji z założeniami regulaminu konkursu
- ocena merytoryczna w oparciu o kryteria naukowe i gospodarczo-społeczne
- panel ekspertów
- ranking wnioskodawców
- procedura odwoławcza
- podpisanie umów o finansowanie
Przy wyłanianiu zespołów badawczych podmiot zarządzający bierze pod uwagę:
- dotychczasowe osiągnięcia członków zespołu badawczego w zakresie działalności naukowej oraz komercjalizacji wyników tej działalności;
- potencjał zespołu badawczego do prowadzenia działalności naukowej na najwyższym światowym poziomie;
- znaczenie przewidywanych efektów działalności naukowej dla rozwoju gospodarczego i polityki rozwojowej państwa, w tym wkład w innowacyjność gospodarki;
- potencjał komercjalizacyjny planowanych efektów działalności naukowej.
Rolę podmiotu zarządzającego programem WIB pełni Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z siedzibą we Wrocławiu. Do zadań podmiotu zarządzającego należy organizacja i przeprowadzanie otwartych konkursów ofert na wyłonienie zespołów badawczych, organizacja pracy ekspertów, podpisanie umów o finansowanie, nadzór i wsparcie realizacji zadań badawczych, dystrybucja środków funduszu, koordynacja procesu komercjalizacji wypracowanych nowych technologii i produktów.
Pierwszy Konkurs został zakończony. Wyniki są dostępne w zakładce Wyniki konkursów (link). Ogłoszenie kolejnego konkursu nastąpi wkrótce.
Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo w aktualnej dokumentacji konkursowej opublikowanej w zakładce: Ogłoszenia o konkursach (link) oraz w zakładce poświęconej najczęściej zadawanym pytaniom: FAQ (link). Zachęcamy również do obejrzenia nagrania z wirtualnego spotkania informacyjnego zorganizowanego w ramach pierwszego naboru wniosków w zakładce Multimedia (link).