Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Polityka prywatności
previous arrow
next arrow
Slider

Media

 

Media o WIB

 

Rusza Wirtualny Instytut Badawczy

Poniżej prezentujemy linki do wybranych artykułów na temat uruchomienia programu WIB. W tekstach wypowiadają się  m.in. Wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek, Prezes Centrum Łukasiewicz dr Piotr Dardziński oraz Dyrektor Łukasiewicz – PORT dr Andrzej Dybczyński

Nauka w Polsce 16.10.2020

Puls Biznesu 16.10.2020

Puls Medycyny 16.10.2020

biotechnologia.pl  20.10.2020

Wyborcza.biz  16.10.2020

Polskie Radio 16.10.2020

Gazeta Wrocławska 20.16.2020

Radio Wrocław 20.10.2020

 

Mocne wsparcie dla polskiej medycyny

W tekście „Mocne wsparcie dla polskiej medycyny” wypowiadają się: dr Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz i Radosław Sierpiński, p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych, podejmującej współpracę z ŁUKASIEWICZEM. W rozmowie prezes ŁUKASIEWICZA poruszył m.in. temat planowanego uruchomienia konkursu WIB: „(…) bywa tak, że poszukując przełomowych rozwiązań, trzeba sięgać po wiedzę i laboratoria, które znajdują się poza naszymi instytutami. Wkrótce ogłosimy pierwszy konkurs w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego, który służyć ma głównie badaniom onkologicznym. Programem będzie zarządzać jeden z instytutów Łukasiewicza – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Chcemy finansować zespoły, które – pracując nad dużymi projektami – potrzebują stabilnego finansowania w perspektywie 5-10 lat. To będą zespoły interdyscyplinarne, złożone ze specjalistów z wielu instytutów. Chodzi nam o realizację projektów dotyczących procedur lub leków, które będą w stanie wejść w fazę badań klinicznych. Potrzebny jest więc czas oraz środki niezbędne na przeprowadzenie wszystkich faz badań”.

Źródło: Wprost, 12 stycznia 2020 r.

 

„Tchniemy nowego ducha w polską naukę” – wywiad z Pawłem Kurantem, dyrektorem programu Wirtualny Instytut Badawczy

Z wywiadu można się dowiedzieć o zasadach funkcjonowania i celach programu oraz o tym, co dzięki programowi mogą zyskać naukowcy, jednostki naukowe, polska onkologia oraz społeczeństwo, a także, jakie działania będzie wspierał WIB.

Źródło: biotechnologia.pl, 7 października 2019 r.

 

Rząd chce wspierać działalność naukową. Powstanie Fundusz Polskiej Nauki

Z Funduszu, który powstanie w Banku Gospodarstw Krajowego (BGK), finansowany będzie Wirtualny Instytut Badawczy (WIB). (…) Zgodnie z projektem, minister będzie wskazywał podmiot zarządzający WIB. Może nim być PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii Spółka z o.o. albo podmiot wybrany w otwartym konkursie ofert.

Źródło: Gazeta Prawna, 29 stycznia 2019 r.

 

Rząd zajmie się projektem ustawy powołującej Fundusz Polskiej Nauki

Działania związane z organizacją WIB oraz jego zarządzaniem minister właściwy ds. ds. szkolnictwa wyższego i nauki będzie powierzał, w formie umowy, podmiotowi zarządzającemu. W projekcie przewidziano, że będzie nim mógł być PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii sp. z o.o. we Wrocławiu (dawniej Centrum Badań EIT+) albo podmiot wybrany w drodze otwartego konkursu ofert.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, 28 stycznia 2019 r.

 

Wiceminister nauki: za 3-4 miesiące ruszy Fundusz Polskiej Nauki

Przygotowany w ubiegłym roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt ustawy o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki przewiduje powstanie tego Funduszu w Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma być z niego finansowana nowatorska formuła współpracy naukowej: wirtualny instytut badawczy (WIB). (…) [Wicepremier] Dardziński wyraził nadzieję, że jeszcze w tym półroczu zostaną ogłoszone pierwsze konkursy i nabory do WIB. Ich operatorem ma być wrocławski PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, 17 stycznia 2019 r.