Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Polityka prywatności
Slider WIB_PL
        pl_PL    

Informacja prasowa: Drugi konkurs WIB ogłoszony

Ponad 380 milionów złotych – o taką kwotę mogą się ubiegać zespoły naukowców prowadzące badania w dziedzinie biotechnologii medycznej – onkologii. Rozpoczął się drugi konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego, którego celem jest finansowanie innowacyjnych projektów badawczych o dużym potencjale komercjalizacyjnym.

Drugi konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB) został ogłoszony 10 marca 2022 r. przez Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka.

– 380 mln złotych to środki, które chcemy przeznaczyć na badania zespołów skupionych wokół kilku kolejnych projektów – powiedział w trakcie uroczystości Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek. – To środki dla polskich pacjentów. Na końcu procesu naukowego zawsze jest pacjent, dla którego pracuje całe środowisko zajmujące się biotechnologią – dodał.

Podmiotem Zarządzającym w programie WIB jest Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia, jeden z instytutów ogólnopolskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Nowotwory to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Wirtualny Instytut Badawczy jest szansą na stworzenie jednocześnie stabilnych i elastycznych warunków dla przekraczania granic w obszarze onkologii – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. Cieszę się, że jako Łukasiewicz możemy dołożyć swoją cegiełkę do realizacji tego programu, dzieląc się wiedzą i umiejętnościami w zakresie komercjalizacji wyników badań. Jestem przekonany, że wysoka poprzeczka, którą stawia uczestnikom konkursu Łukasiewicz – PORT, sprawi, że ponownie uda nam się wyłonić projekty badawcze na światowym poziomie i o wysokim potencjale aplikacyjnym – podkreśla.

Nabór wniosków trwać będzie od 19 do 30 września 2022 r. Poprzedzą go szerokie działania informacyjne oraz doradcze, jakie będzie prowadził Łukasiewicz – PORT. Zgłoszone aplikacje w pierwszej kolejności poddane zostaną ocenie formalnej, a następnie – merytorycznej pod kątem wartości naukowej i społeczno-gospodarczej. Oceny dokona międzynarodowy panel ekspertów złożony ze specjalistów w dziedzinie biotechnologii i komercjalizacji. Wyniki poznamy na początku 2023 roku.

Wirtualny Instytut Badawczy to program, którego celem jest wspieranie polskiej nauki w tym jej wymiarze, który przynosi największe korzyści społeczeństwu i gospodarce – wyjaśnia Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT, Podmiotu Zarządzającego programem WIB. – Przed nami druga edycja konkursu, w której na realizację projektów badawczych przeznaczono ponad 380 mln zł. Już dzisiaj zapraszamy naukowców do udziału w tym unikatowym przedsięwzięciu. Jako operator programu dołożymy wszelkich starań, by Wirtualny Instytut Badawczy poszerzył się o projekty równie wartościowe i ambitne, jak wniosek HERO wybrany do finansowania w pierwszym konkursie. Chcemy współpracować z najlepszymi polskimi naukowcami mającymi w swoim dorobku wybitne osiągnięcia – dodaje.

W pierwszym konkursie, który rozstrzygnięto w październiku 2021 r.,  eksperci wskazali do finansowania projekt „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]”. Na realizację badań nad nową technologią terapeutycznego mRNA o wysokiej skuteczności i jej zastosowaniem w immunoterapii nowotworów zespół badawczy kierowany przez prof. dr. hab. Andrzeja Dziembowskiego otrzymał blisko 70 mln zł. Projekt został zgłoszony przez naukowców z konsorcjum łączącego najlepsze jednostki naukowo-badawcze w kraju: Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (jednostka Lidera Zespołu Badawczego), Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Instytut Chemii Fizycznej PAN. Prace badawcze już się rozpoczęły.

Informacja prasowa do pobrania: Drugi konkurs WIB ogłoszony (link)

 

Ogłoszenie drugiego konkursu WIB

Ogłoszenie drugiego konkursu WIB. Fot. MEiN