HERO
Najwyższą ocenę ekspertów i rekomendację do finansowania w pierwszym konkursie Wirtualnego Instytutu Badawczy otrzymał projekt „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]”.
17 stycznia 2022 roku w siedzibie Łukasiewicz – PORT podpisano umowę o finansowaniu Zespołu Badawczego. Wartość finansowania wynosi blisko 70 mln zł.
Celem projektu jest opracowanie technologii terapeutycznego mRNA o wysokiej skuteczności i jej zastosowanie w immunoterapii nowotworów. Projekt zdobył uznanie przede wszystkim ze względu na dużą wartość naukową oraz wysoki potencjał komercjalizacyjny spodziewanych wyników – technologia mRNA jest obecnie jednym z najbardziej innowacyjnych kierunków rozwoju w branży farmaceutycznej i stanowi przedmiot jej poważnego zainteresowania. Wysoko oceniono również kompetencje członków zespołu, którzy mają w swoim dorobku liczne sukcesy naukowe oraz znaczące osiągnięcia w komercjalizacji.
Zadanie badawcze będzie realizowane przez naukowców z konsorcjum czterech czołowych polskich jednostek badawczych. Zespół Badawczy tworzą:
- prof. dr hab. Andrzej Dziembowski – Lider Zespołu Badawczego / Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK)
- prof. dr hab. Marcin Nowotny / Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK)
- prof. dr hab. Marta Miączyńska / Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK)
- prof. dr hab. Jacek Jemielity / Uniwersytet Warszawski
- dr hab. Joanna Kowalska / Uniwersytet Warszawski
- prof. dr hab. Robert Hołyst / Instytut Chemii Fizycznej PAN
- prof. dr hab. Jakub Gołąb / Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM)
- prof. dr hab. med. Dominika Nowis / Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM)
PROF. DR HAB. ANDRZEJ DZIEMBOWSKI O PROJEKCIE HERO
PROF. DR HAB. MARTA MIĄCZYŃSKA O PROJEKCIE HERO