Sukces polskich naukowców: publikacja w Nature wyjaśnia mechanizmy skuteczności leków mRNA i toruje drogę do nowych terapii!
Badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB), realizujący między innymi projekt HERO współfinansowany w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego, opisali nowy mechanizm zwiększający skuteczność terapii mRNA. Wyniki badań ułatwią tworzenie nowoczesnych leków przeciwko nowotworom i chorobom zakaźnym. Przełomowa praca Polaków została właśnie opublikowana w Nature, uważanym za najbardziej prestiżowe czasopismo naukowe na świecie.
Zespół Profesora Dziembowskiego jest pierwszą grupą naukowców, która w ramach Programu Wirtualny Instytut Badawczy otrzymała prawie 70 mln złotych finansowania na realizację pięcioletniej agendy badawczej, której celem jest opracowanie technologii terapeutycznego mRNA o wysokiej skuteczności i jej zastosowanie w immunoterapii nowotworów.
Program Wirtualny Instytut Badawczy jest narzędziem dystrybucji środków Funduszu Polskiej Nauki. Jego celem jest finansowanie pracy wyselekcjonowanych, konkurencyjnych na poziomie międzynarodowym zespołów badawczych, prowadzących działalność naukową o wysokim potencjale zastosowań społeczno-gospodarczych.
Głównym założeniem Programu jest skuteczna komercjalizacja wyników badań zespołów badawczych, a podmiotem, który zarządza Programem WIB i koordynuje procesy komercjalizacji własności intelektualnej jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z siedzibą we Wrocławiu.
Zapraszamy serdecznie na stronę IIMCB, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat publikacji. Artykuł naukowy „Re–adenylation by TENT5A enhances efficacy of SARS–CoV–2 mRNA vaccines” znajduje się pod linkiem: https://www.nature.com/articles/s41586-025-08842-1.

Fot. Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.